Wybierasz się na wakacje za granicę? Sprawdź, jakich gestów unikać, jeśli nie chcesz nikogo urazić!
Victoria. W naszym kraju to znak zwycięstwa, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii oznacza zachętę do bójki lub jest równoznaczne z pokazaniem środkowego palca.
Kciuk do góry. W Europie i Stanach Zjednoczonych ten gest ma znaczenie pozytywne, jednak w Grecji może być odebrany jako obraza lub propozycja seksu. Na Sardynii oraz w Rosjii, krajach Bliskiego Wschodu, Iranie, Afryce Zachodniej i Australii, kciuk do góry jest równoznaczny z pokazaniem środkowego palca.
Przywoływanie kogoś palcem. W krajach wschodniej Azji gest ten wykorzystuje się wyłącznie wobec psów, dlatego wykonanie go wobec człowieka jest bardzo obraźliwe. W krajach Ameryki Łacińskiej, w Indonezji i Australii z kolei, gest ten służy do przywoływania prostytutek, więc również tam się go wystrzegaj.
Znak okej. Choć w naszym kraju ten gest oznacza coś pozytywnego, we Francji oraz Belgii oznacza on ,,zero”, dlatego lepiej unikaj pokazywania go np. w restauracji, gdyż może zostać uznany jako skrytykowanie posiłku. W Turcji, Niemczech i Ameryce Południowej może być zrozumiany jako nazwanie kogoś „dupkiem” lub sugerowanie drugiej osobie, że jest homoseksualna.
,,Figa z makiem”. U nas gest ten oznacza zwykłe ,,nic”. Natomiast w Turcji, Rosji i Indonezji jest to równoznaczne z kazaniem drugiej osobie się wynosić.
Rogi. Gest ten w naszym kraju oznacza dobrą zabawę lub symbol satanizmu. We Włoszech, Grecji czy Hiszpanii są symbolem zdrady i oszustwa. W hinduizmie i buddyzmie gest ten służy odstraszeniu zła i negatywnych emocji.
Kręcenie i kiwanie głową. U nas kręcenie oznacza po prostu ,,nie”, a kiwanie – ,,tak”. W Grecji i Bułgarii znaczenie jest odwrotne. Łatwo więc o nieporozumienie.
Odwrócona piramida. Ręce ułożone na kształt odwróconej piramidy, podczas rozmowy, przed greków będzie odebrany jako ignorowanie drugiej osoby.
Źródło zdjęć: Google Grafika
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz